Historia Parafii

Parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej w Koźlinach została powołana do istnienia dnia 1 sierpnia 1986 roku, przez J.E. bpa Tadeusza Gocłowskiego. Wcześniej ten teren był przypisany, jako wikariat eksponowany - samodzielny, do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach.
W latach od 1959 do 1968 administratorem wikariatu eksponowanego w Koźlinach był ks. Zbigniew Jasiewicz. Pierwszym proboszczem od czasów reformacji był, wcześniej pracujący jako wikariusz w parafii p.w. Matki Boskiej Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu, ks. kanonik Tadeusz Zięba ustanowiony w dniu erygowania parafii.

Do parafii należą dwie wioski: Koźliny i Krzywe Koło, oddalone od siebie o trzy kilometry, dwa osiedla po byłych PGR-ach oraz dwie kolonie. Parafia liczy 1056 mieszkańców (2004 r.). Mogą oni uczęszczać do dwóch zabytkowych, wymagających odnowienia kościołów z połowy XIV w., zlokalizowanych w obu wioskach.